Sanatçı Yrd. Doç. Dr. Evrim Ergün,‘Mesafe, Karantina ve Koruma’ İsimli Heykel Çalışmalarıyla Kovid-19’la Mücadeleye Destek Verdi
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2020, 12:35
Son Güncelleme Tarihi:01 Aralık 2020, 10:05

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü öğretim üyesi ve sanatçı Yrd. Doç. Dr. Evrim Ergün epoksi ve pirinçten takı tasarımı disipliniyle ürettiği, ‘mesafe, karantina ve koruma’ isimlerini verdiği heykel çalışmalarıyla içinde bulunduğumuz sürecin insanlar üzerindeki etkilerini ifade etmeye çalıştı.

Yrd. Doç. Dr. Evrim Ergün; “Çalışmalarıma ‘Mesafe, Karantina ve Koruma’ İsimlerini Verdim”
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Sanatçı-akademisyen Evrim Ergün eserleri hakkında yaptığı açıklamada; “Başta ne olduğunu anlayamadığımız ve tanımlayamadığımız virüsün varlığının ciddi boyutlara gelmesiyle, önlem olarak alınan sosyal izolasyon ve karantina kavramından bahsedilmesi, birçok ülkede sokağa çıkma yasağının gelmesi, tedirginliği ve kaygıyı artırdı. Yaşanan bu beklenmedik durum karşısında sınırlı sosyallik, sürekli evde olma hali, sevdiklerimiz, yakınlarımız ile uzak kalmamız bizi daha depresif bireyler haline getirdi. Sosyal izolasyon kavramı üzerine, takı tasarımı disipliniyle, epoksiyi malzemesini birleştirerek ürettiğim çalışmalarıma ‘mesafe, karantina ve koruma’ isimlerini vererek içinde bulunduğumuz sürecin insanlar üzerindeki etkilerini ifade etmeye çalıştım. Sosyal canlılar olarak birbirimize ihtiyacımız olduğu bu süreçte, atölye ortamında olamasak ta, ev ortamında sanatsal faaliyetlerimize devam ederek sanat yoluyla kendimizi ifade edip, iletişim kurabilme imkânına sahip olduğumuzu düşünmekteyim.” İfadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Evrim Ergün Kimdir?