Sanatçı Vedia Okutan Gaydeler, Üç Eserden Oluşan ‘Önce’, ‘Sonra’ ve ‘Kovid Kırmızısı ’ Adlı Seramik Eserlerini Sanatseverlerle Paylaştı
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2020, 12:24
Son Güncelleme Tarihi:01 Aralık 2020, 10:06

Dünya genelinde yeni tip korona virüsün (Kovid-19) insanları tecrit altına alması ile birlikte sanatçılar da salgına dikkat çekmek ve mücadeleye farklı bir bakış açısıyla destek vermek için eserlerini paylaşmayı sürdürüyor. Bu bağlamda sanatçı ve akademisyen Vedia Okutan, Covid19 virüs salgını ile içinde bulunduğumuz süreci üç eseri ‘’Önce’’ , “Sonra’’ ve “Covid Kırmızısı” adını verdiği seramik eserleriyle kile şekil vererek anlatmaya çalıştı.

“Sanat insanın içindeki belirsizliği alır, her yaptığı çalışma yeni bir umut, düşsel bir dünya yaratır”
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Akademisyen sanatçı Vedia Okutan Gaydeler, eserleri hakkında şunları söyledi; “İnsanoğlu yaşamın içindeki yoğun devinimine kendini kaptırmışken, doğaya hükmettiğini sanırken bir anda acizliği ile yüzleşir. Ama yine de hep bir umutla bekler, gerek düşünsel gerekse fiziksel çözümler üretmeye çalışır. Sanat insanın içindeki belirsizliği alır, her yaptığı çalışma yeni bir umut, düşsel bir dünya yaratır. Özgürlüklerimizin zorunlu kısıtlandığı küresel salgın günlerinde uçuramadığımız balonlarımız hareket noktam oldu.

“Covid-19 Virüs Salgını ve İçinde Bulunduğumuz Süreci; “Önce”, “Sonra” Ve “Kovid Kırmızısı” Adını Verdiğim Eserlerimle Anlattım”
Covid19 virüs salgını ile içinde bulunduğumuz süreci ‘’Önce’’ , “Sonra’’, ve “Covid Kırmızısı” adını verdiğim eserlerimle kile şekil vererek anlatmaya çalıştım. Üzerindeki çatlaklarıyla tüm dünyayı saran salgını, açtığı yaraları ve yayılımını, uçan balonumun üzerine aktardığım çalışmama, ‘’Önce’’ adını verdim. Balonun üzerindeki çatlakları yok ederek arınmış, yükü hafiflemiş yeni bir umut olma yolunda yaptığım çalışmama, ‘’Sonra’’ adını verdim. Yaşadığımız bu dönemin üzerimizde bırakacağı derin etkileri ve virüsün “Yeni Dünya” üzerinde yaratacağı değişim ve dönüşümü aktardığım çalışmama, ‘’Covid Kırmızısı” adını verdim.” İfadelerini kullandı.

Vedia Okutan Gaydeler Kimdir?