Sanatçı Mustafa Hastürk, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Çizdi…
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 08:58
Son Güncelleme Tarihi:01 Aralık 2020, 10:08

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ile birlikte Kıbrıslı Türk sanatçılarda salgını ve mücadeleyi tuvallere yansıtmayı sürdürüyor
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne açıklalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Hastürk; “Corona virüsü bütün dünyayı panikletti. İnsanoğlu belki de ilk defa ne kadar aciz ve güçsüz olduğunu anladı. Acaba bu bir uyarı mı? Kirletilen doğaya, kaybedilen insanlığa, yitirilen değerlere karşı doğanın bir silkinişi mi? Gösterdiği bir refleks mi? Nedir?” dedi.

Sanat İyileştirir
Hastürk; “Gezegenimiz kendini yenileme süreci yaşıyor. Herşeyin yeni baştan değerlendirileceği ve farklı bir şekilde ele alınacağı yeni bir dünya düzeniyle karşı karşıyayız. Bu anlamda sanat insanı kurtaracak bir unsur olabilir. Çünkü sanat insanın ruhuna etki eder. Güzelleştirir, temizler, arındırır, iyileştirir. Ve İnsanın da bu ruhsal iyileşmeye ihtiyacı vardır.

Sanatın önce kendi ruhumu temizlediğini sakinleştirdiğini ve iyileştirdiğini daha sonra ise ürettiğim eserler üzerinden toplumun bütününün ruhunda bir iyileşme sağladığına inanıyorum. Corona hatalarımızı ve zaafiyetlerimizi açığa çıkaran ve farkında olmamızı sağlayan bir uyarıdır bize evrenden gelen. Ve alınacak olunursa bir derstir aslında…

Coronadan öncesinde de hayata dair konuları irdeleyen ve olumsuzlukları, kötü, çirkin ve bozulmuş olanı ele alıp sanat objesi haline getirerek sanatla iyileştirme çalışmaları üretmiştim. Bu süreçte de “Sanat Hayatı İçerir” sözünü şiar edinerek, Corona konusunu sanal ortamda evde kal, sağlıkla kal sloganına uygun olacak biçimde dijital art olarak ürettim. Corona’nın farklı hallerinin sanatsal ifadeye dönüştürerek biçimlenmesi süreci kendimde ruhsal bir iyileşme yaşatırken, bunların izleyicide de aynı etkiyi yapması arzusu ve dileğiyle herkese evde kal, sağlıkla kal diyorum… “ ifadelerini kullandı.

Mustafa Hastürk Kimdir?