18 Eserden Oluşan Baskı Resim Sergisi, Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Sergi Salonunda Ziyarete Açıldı…
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2021, 14:41

Sanatçı ve akademisyen Yrd. Doç. Dr. Mine Okur’un Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı 18 eserden oluşan Baskı Resim Sergisi, Dr.Suat Günsel Girne İlkokulu’nda açıldı.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’in de katıldığı görkemli bir törenle 26 Nisan’da açılışı yapılan Dr. Suat Günsel Girne Koleji, fiziki özellikleri ve yetkin akademik kadrosuyla bölge çocukları için dünya standartlarında bir eğitimin kapılarını açmanın yanı sıra Girne’de kültür sanat ortamını güçlendirecek etkinliklere de ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Sergi Salonunda açılan 18 eserden oluşan Baskı Resim Sergisi bu etkinliklerin ilki olması açısından özel bir yere sahip.

Modern minyatürler
Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Okur, sergilenen eserlerinde, çevresindeki varlıkları minyatür sanatının stilizasyon ve kurgu mantığından etkilenerek yorumluyor. Yrd. Doç. Dr. Okur, biçimlendirdiği imgeleri, aldığı grafik tasarım eğitiminin etkisi ile kendi iç dünyasına ait anlayışla betimliyor. Sanatçı Mine Okur, mitolojik öykülerden hareketle yaptığı çalışmaların da yer aldığı sergideki eserlerini yapma sürecini şu sözlerle anlatıyor: “Eserlerin ilk aşamasını imgesel olarak yaptığım el çizimleri oluşturuyor. Siyah beyaz yarattığım dünyayı, bilgisayar ortamına taşıyorum ve orada renklendiriyorum. Sonrasında sayısal ortamda tamamladığım çalışmalarımı üniversitemin bana sunduğu olanaklarla serigrafi tekniği ile sonuçlandırıyorum.” Çalışmalarında çocuksu anlayışın farklılığını korumaya çalıştığını da söyleyen Yrd. Doç. Dr. Okur, “Çocukların hayal gücü her zaman beni çok etkilemiştir. Dolayısı ile baskı resim sergimin Dr. Suat Günsel İlkokuluda açılmış olması benim için ayrıca bir onur kaynağı oldu” dedi.

Mine Okur kimdir?